Alpha i Västerkyrkan

Alpha i Västerkyrkan hösten 2018

Under hösten 2018 har vi Alpha i Västerkyrkan. Alpha är en kurs för dig som vill utforska kristen tro, och kan liknas vid en konfirmationsläsning för vuxna. Alphakursen finns över hela världen och har sitt ursprung i Anglikanska kyrkan i England. I Alpha finns inget krav på att man ska tro eller tänka på ett visst vis, alla frågor är välkomna, alla åsikter får sägas. Denna öppenhet skapar bra grogrund för spännande samtal och gemensamma upplevelser. Varje gång lyssnar vi på ett föredrag. Föredragets tema lyfter fram något i kristen tro så som Vem var Jesus? Hur kan man be? Varför finns ondska? Varje kväll inleds med en gemensam måltid. Ofta soppa. Sen hålls föredraget. Efter föredraget sätter vi oss i smågrupper och samtalar över en kopp kaffe. Det kommer att finnas en samtalsgrupp på engelska. 

Kursen startar 8 november och sträcker sig över sex veckor. Vi träffas 18.30 och avslutar 21.00

8/11 Alphakursen startar

15/11 Alpha

22/11 Alpha

29/11  Alpha

6/12 Alpha

13/12 Alphaavslutning

Frågor görs till Gustaf Björkman på 0793-353743
info@vasterkyrkan.nu

Anmälan görs här: https://forms.churchdesk.com/f/ryYan-avQ