Läs Markus tillsammans med Västerkyrkan

Publicerat 2018-02-04 av Västerkyrkan

banner_markusFrån första februari till sista april är tanken att vi ska läsa igenom hela Markus evangelium tillsammans. Att läsa tillsammans är jättespännande och vi vill att så många som möjligt i församlingen hänger på. Som stöd i läsningen har vi också fördjupningskvällar. 

Läs Markus på 3 sätt:

Läs Markus runt på 90 dagar.

Markus runt på 90 dagar är en bok med reflektioner kring Markusevangeliets 90 bibelavsnitt.  Boken finns att hämta i kyrkan. Man kan även läsa online på http://equmeniakyrkan.se/markus-runt-pa-90-dagar/

Läs Markus med en bibelläsningsplan

En bibelläsningsplan utifrån Markusevangeluet uppdelad i 87 delar. Varje del består av en reflektion av bibeltexten, en tillämpning och en bön. Planen finns att ladda ner på:

http://equmeniakyrkan.se/bibellasningsplan/

Läs Markus med en app!

I appen Bibelstund finner du en bibelläsningsplan för Markusevangeliet. Dessutom finns reflektionerna ur Markus runt på 90 dagar att tillgå även den här vägen. Dagliga påminnelser ger dig rutin i läsandet. Läs själv eller skapa en grupp och läs med hemgruppen, ledargänget eller kompisen. Mer info om funktioner finner du på www.bibelstund.se